IV Wielodyscyplinarne Spotkania Wakacyjne „Rzeczpospolita mniej znana”

W dniach 3-17 sierpnia uczestniczyłem w Spotkaniach Wakacyjnych w Brodnicy na Kujawach, zorganizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.
Obóz był dla mnie nie tylko sposobem na zdobycie nowej wiedzy, ale przede wszystkim życiową szansą - szansą na poszerzenie horyzontów i wytyczenie przyszłej drogi. Uczestniczyłem w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, warsztatach z różnych dziedzin, obserwacjach astronomicznych, wycieczkach oraz wielu innych ciekawych wydarzeniach.

Zwiedzamy Parlament

24 czerwca 2013 roku finaliści Konkursu Wiedzy o Parlamentaryzmie Polskim: Andrzej Strzałkowski (klasa II a/dz), Karolina Dutka (III h), Karolina Dobrzańska (III h) oraz Wojciech Tasarek (I bch) pojechali na wycieczkę do Warszawy. Uczestnikami wycieczki byli również uczniowie z innych szkół naszego powiatu. Organizatorem Konkursu Wiedzy o Parlamentaryzmie Polskim i sponsorem wycieczki było Biuro Posła na Sejm RP Rajmunda Millera.
Centralnym punktem wycieczki było zwiedzanie gmachu Parlamentu. Tam, na galerii sali posiedzeń Sejmu przewodnik przypomniał nam historię parlamentaryzmu polskiego udzielając chętnie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Opowiadał również o codziennej pracy posłów, zwłaszcza w różnych komisjach sejmowych. Przechodząc przez sejmowe korytarze oraz Salę Kolumnową omawiał zadania Sejmu i jego rolę w systemie demokratycznym.
Wyjazd do Warszawy, mimo wyczerpującej podróży, będziemy bardzo miło wspominać. 




 

Konkurs "Żołnierze Wyklęci- Zapomniani Bohaterowie"

Uczennica klasy II a/dz Judyta Pilch zajęła III miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie "Żołnierze Wyklęci- Zapomniani Bohaterowie", organizowanym pod patronatem posła Patryka Jakiego. Temat pracy: "Witold Pilecki- bohater niezłomny. Życie i działalność Rotmistrza". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 24 czerwca 2013 r. w biurze poselskim w Opolu.

Wystawa prac Magdy Kozłowskiej

W dniu 24 maja br. odbył się wernisaż wystawy Mój świat w malarstwie i rysunku - Magdy Kozłowskiej (kl. II bch). Wystawa prezentuje bogaty warsztat młodej artystki. Magda od kilku lat bierze udział w zajęciach plastycznych w Ognisku Plastycznym.  Sprawnie posługuje się materiałami plastycznymi, wykonuje prace węglem prasowanym, pastelami suchymi i olejnymi, farbami od wodnych po drukarskie. Wśród prezentowanych szkiców, rysunków, grafiki oraz obrazów można podziwiać także rzeźbę. Magda jest laureatką wielu konkursów plastycznych.
Do odwiedzenia wystawy zapraszamy do Paczkowa do Galerii Ogniska Plastycznego (Rynek 20) .

Dzień na Olimpie

Już po raz kolejny w naszej szkole zorganizowano akcję charytatywną pod nazwą ,,Zatrzymajcie się ludzie na chwilę”. Nauczyciele wraz z uczniami wystawili sztukę ,,Dzień na Olimpie”. Bohaterami przedstawienia byli greccy bogowie. Dla uczniów nie lada gratką było obejrzeć na scenie panią dyrektor, nauczycieli i pedagoga szkolnego. Reżyserem przedstawienia była Grażyna Bojanowska zaś pomysłodawcą Samorząd Uczniowski. Oklaskom nie było końca.
Dochód z imprezy (2.427,50 zł.) zostaną przekazane na leczenie Pawła, ucznia naszej szkoły.
Katarzyna Pierzchała
opiekun Samorządu 

Wizyta w sejmie.

Dnia 1 czerwca 2013 roku dwie uczennice naszej szkoły, Agnieszka Żeliszewska i Izabela kruszyńska, miały przyjemność uczestniczyć w obradach XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Wspólnie z resztą posłów pracowali nad uchwałą dotyczącą ekorozwoju. Dzień wcześniej, 30 maja, brały udział w warsztatach, podczas których nauczyły się, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim oraz porywać tłumy w trakcie przemówień. To było niezapomniane doświadczenie, bowiem nie każdy ma okazję zobaczyć gmach sejmu od środka. :)

I miejsce w Polskich GLOBE Games 2013 w Darłowie

 W tym roku na Globe Games reprezentowali nasz zespół Globowców: Bartek Kołodeński, Katarzyna Bachcialska, Natalia Kawka (IIt), Natalia Dorożyńska i Oktawia Nędzyńska (IIbch), którzy wraz z uczniami grupy 9 zajęli I miejsce na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy! W GG uczestniczyliśmy po raz drugi. Oto krótkie podsumowania uczestników tegorocznych GG:

"Byśmy rozumieli i pamiętali" - podsumowanie

W dniu 11.06.2013 w opolskiej siedzibie muzeum odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno-teatralny pt. „ Byśmy rozumieli i pamiętali”, zorganizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu. W projekcie wzięła udział 10-osobowa grupa uczniów z klasy II a/dz oraz klasy III dz Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką p. Doroty Błaszczyszyn.
Na podsumowaniu projektu „ Byśmy rozumieli i pamiętali” ZSiPO reprezentowany był przez: p. wic. dyr. L. Bagrowską, p. D. Błaszczyszyn oraz p. R. Srokę.

Wymiana uczniowska z Oberhausen

W dniach od 03.06.2013 do 07.06.2013 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie miał okazję gościć w swych murach już po raz 9 – uczniów wraz z opiekunami – panią Daną Röhl i Christianą Cordes ze szkoły partnerskiej Heinrich Böll Gesamtschule z Oberhausen. Uczniowie niemieccy mięli okazję pomieszkać w polskich rodzinach, poznać choć trochę ich obyczaje, a co najważniejsze pokosztować polskiej gościnności.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY

W dniach 27 - 29 maja 2013 r. uczennice klasy I dziennikarskiej: Izabela Kruszyńska, Agnieszka Żeliszewska oraz Daria Błaszczyk z klasy II akademicko-dziennikarskiej wzięły udział w seminariach „Europejski Tydzień Młodzieży – wyjdź, zobacz, zmień” odbywających się w Prudniku.

Pierwszego dnia młodzież miała okazję uczestniczyć w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego pod okiem posłanki do Parlamentu Europejskiego, pani Danuty Jazłowieckiej. Pomiędzy uczestnikami nawiązała się burzliwa dyskusja, która zaowocowała wieloma godnymi uwagi pomysłami. Natomiast popołudniu można było wziąć udział w trzech różnych warsztatach:
1) Obywatelstwo europejskie i tożsamość europejska
2) Projekty młodzieżowe i aktywność młodzieży
3) Różnorodność międzykulturowa i międzynarodowa.
Wieczorem chętne osoby miały możliwość wziąć udział w turnieju laser tag.
Dzień drugi rozpoczął się od spotkania młodzieży z przedstawicielami władz różnych szczebli oraz debatą nt. szans rozwoju, możliwych dróg aktywności. Jednym z najciekawszych punktów programu była konferencja Open Space, podczas której młodzi ludzie mogli w grupach podyskutować o interesujących ich tematach, a później opracować z tego raport. Zakończeniem całego dnia był koncert grupy Karwana. Wszyscy świetnie się bawili. :)
W środę nastąpiło podsumowanie całych warsztatów, na których uczestniczył burmistrz miasta Prudnik, Franciszek Fejdych. To właśnie z jego rąk młodzież otrzymała certyfikaty.

Wymiana uczniowska z Oberhausen

Od poniedziałku 03.06.2013 do piątku 07.06.2013 gościmy uczniów ze szkoły partnerskiej w Oberhausen. Nasi goście mieszkają w tym czasie, zgodnie z tradycją, w domach uczniów naszej szkoły.
Uczniowie szkoły niemieckiej wspólnie z koordynatorkami Joanną Wojdyłą i Katarzyną Skirzewską będą w kolejnych dniach zwiedzać szkołę a następnie udadzą się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzać będą katedrę na Wawelu, najstarszą część Uniwersytetu Jagielońskiego , rynek główny i Instytut Goethego, Wieliczkę i Oświęcim. Następnie planowana jest wizyta w Urzędzie Miasta Gminy Nysa i spotkanie z Panią Burmistrz Jolantą Barską, rejs statkiem po jeziorze nyskim i wspólne ognisko na które przybędą również rodzice uczniów, którzy goszczą u siebie nasze koleżanki i naszych kolegów z Niemiec.
W ostatnim dniu pobytu zaplanowana jest praca nad projektem w naszej szkole, gdzie zostanie podsumowana współpraca.
W wieczornych godzinach pożegnamy naszych gości na dworcu PKS.

Praktyka w browarze Bitburger

 Od 6. do 31. maja jako uczennica naszego technikum o profilu technik technologii żywności odbywałam zagraniczną praktykę w browarze Bitburger w Bitburgu w Nadrenii-Palatynacie (Niemcy). Do moich zadań należało zapoznawanie się z technologiami zastosowanymi w tamtejszym przedsiębiorstwie, oraz produkcją piwa na poszczególnych etapach. Grupa niemieckich studentów i praktykantów oprowadzała mnie po ogromnym budynku browaru, pokazując i objaśniając wszystko szczegółowo. Wszyscy byli tam dla mnie bardzo mili i życzliwi. Wraz z innymi praktykantami z Polski chętnie zwiedzaliśmy miasto, chodziliśmy na spacery, spędzaliśmy czas aktywnie, jeździliśmy na wycieczki m.i. do Luksemburgu i Trier. Po zakończonych praktykach otrzymałam certyfikat zapoznania się z poszczególnymi etapami produkcji piwa, oraz podziękowania za moją prace.




Siatkarze zakończyli sezon

Reprezentacja naszej szkoły w siatkówce chłopców jako mistrz województwa od 30.05 do 02.06 uczestniczyła w rozgrywkach XII Ogólnopolskiej Licealiady. Opiekun drużyny Tomasz Jazienicki tak ocenił występ swoich podopiecznych: „nieudane losowanie, ale dobra gra”. Przegraliśmy pierwszy mecz turnieju z późniejszym wicemistrzem polski Świnoujściem 1:2, zaraz potem z zespołem z Żuromina ( woj. Mazowieckie). Wygrana z mistrzem Małopolski pozwoliła nam już tylko na grę o miejsca od IX do XIV.
Wszystkie kolejne mecze z Międzyrzeczem Podlaskim , z Wieluniem, z Gromnikiem (koło Tarnowa) i z kadrą województwa Olsztyńskiego wygraliśmy po 2:0. Ostatecznie zajęliśmy IX miejsce w Polsce. W głosowaniu trenerów najlepszym zawodnikiem naszej drużyny wybrany został Kamil Surmiński – gratulujemy.

Szkolenie nauczycielek gastronomii

W okresie od 12.05.2013 do 24.05.2013 nauczycielki Iwona Pieniążek i Maria Skarbek-Kluska odbyły dwutygodniową praktykę w czterogwiazdkowym hotelu COPERNICUS w Toruniu w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu było podniesienie umiejętności praktycznych jak i dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych z branży gastronomicznej w zakresie wiedzy technicznej i umiejętności społecznych.

Polskie GLOBE Games 2013, Darłowo, 08-11 czerwca 2013 roku

Już po raz drugi będziemy uczestniczyć w corocznej imprezie międzynarodowego Programu edukacyjnego Global Learning and Observation to Benefit the Environment, który realizowany jest w 111 krajach na świecie. Jest to forma nagrody dla uczniów najaktywniejszych szkół za całoroczną pracę. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych. Nasi uczniowie: Bartek Kołodeński, Kasia Bachcialska, Natalia Kawka (IIt), Natalia Dorożyńska i Oktawia Nędzyńska (IIbch) będą uczestniczyć w wycieczkach na trasach biegnących na terenie Darłówka i okolic. Tematem przewodnim jest badanie zapylenia atmosfery, w tym aerozoli, prowadzone w ramach Badawczej Kampanii Klimatycznej Programu GLOBE wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Pomiary prowadzone przez uczniów wykonywane będą przy pomocy m.in. fotometru słonecznego, pirometrów i luksomierzy. Prowadzone będą obserwacje rodzajów chmur i stopnia zachmurzenia, koloru nieboskłonu oraz szacowanie widzialności.


Piękne życie, bezpieczne życie

Kuratorium Oświaty w Opolu w ramach ,,Roku Bezpiecznej Szkoły” zorganizowało konferencję pod nazwą ,,Piękne życie, bezpieczne życie”. Podczas konferencji poruszona została tematyka dotycząca działań zmierzających do możliwie najlepszego przygotowania środowiska oświatowego w zakresie bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole. Uczennica klasy II dziennikarskiej Angelika Błaszczyszyn zaprezentowała swoją pracę, która została wyróżniona w konkursie realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Kuratorium Oświaty w Opolu i Komendę Wojewódzką Policji w Opolu w ramach programu ,,Narkotyki – teraźniejszość – bez przyszłości”.

Siatkarze jadą do Ostródy

W najbliższych dniach nasi siatkarze pod wodzą pana Tomka Jazienickiego walczyć będą w rozgrywkach centralnych Licealiady. W czwartek wyjeżdżają do Ostródy, gdzie przez kolejne dni zmagać się będą z najlepszymi drużynami szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ten awans do finałów to kolejny sukces naszych chłopców i ich trenera. Cieszymy się, że zagrają w finale mistrzostw i oczywiście życzymy im sukcesu!
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym wyjazd do Ostródy udało się sfinalizować – darczyńcom, ludziom dobrej woli, a szczególnie p. Jazienickiemu, który po raz kolejny dowiódł, że chcieć to móc!
Trzymamy kciuki!

Budowa boisk

Trwa budowa boisk wielofunkcyjnych na terenie szkoły. Jest to pierwszy etap inwestycji obejmującej zabudowę dawnego boiska szkolnego oraz terenów wzdłuż ulicy Kozielskiej. Od nowego roku szkolnego będziemy mogli cieszyć się boiskami do siatkówki, koszykówki, tenisa, badmintona. Wszystkie obiekty będą miały sztuczną nawierzchnię, a cały teren będzie oświetlony. Projekt obejmuje również przygotowanie ścieżek rekreacyjnych w części parkowej, węzła sanitarnego w przyziemiu wieży południowej oraz uporządkowanie całego otoczenia.
 Położono już instalacje pod powierzchnią boisk, a ostatnio pojawiły się słupy oświetleniowe. Prace trwają pełną parą - ci wspaniali mężczyźni w swych jeszcze wspanialszych maszynach! Kolejna relacja z budowy – wkrótce!



XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W środę, 22 maja, w Złotej Sali Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego miało miejsce oficjalne wręczenie mandatów posła XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Województwo opolskie będzie reprezentowało dwunastu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których debaty o tematyce ekologicznej, przeprowadzone w kwietniu zostały najwyżej ocenione.
Nasz powiat reprezentować będą uczennice klasy I dziennikarskiej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie: Izabela Kruszyńska oraz Agnieszka Żeliszewska. Dziewczyny w piątek, 31 maja wyjeżdżają do Warszawy, gdzie będą uczestniczyć w obradach i pracach Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Jeszcze raz gratulujemy sukcesu i życzymy niezapomnianych wrażeń z pobytu w stolicy i parlamencie.

Szybujące Orły

W sobotę 20 kwietnia 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektu "Szybujące Orły" w ramach programu „Kraina Uśmiechu” z przedstawicielkami "Opolskich Dziouch" - Posłanką do Parlamentu Europejskiego panią Danutą Jazłowiecką, Radną Sejmiku Województwa Opolskiego panią Teresą Karol oraz Burmistrz Nysy panią Jolantą Barską.
Do Opola przyjechały osoby z całego województwa, głównie członkowie Młodzieżowych Rad Gminnych lub przedstawiciele samorządów uczniowskich. Naszą szkołę oraz Młodzieżową Radę Miasta Nysa reprezentował Mateusz Sowiński z klasy II bch.

Rolnik pływa

Dzięki uprzejmoœci NORu, na nyskiej pływalni odbyły się XIII Mistrzostwa Powiatu Nyskiego w Pływaniu SPG. Nasza reprezentacja pod opieką pani Katarzyny Błauciak, "wypływała" wiele cennych lokat. Niestety zdjęcia zatonęły wraz z aparatem, który jeden z uczestników niefortunnie upuścił:), ale na szczęście nikt z naszych reprezentantów nie potrzebował pomocy ratowników... Duże gratulacje dla naszych reprezentantów.
Wyniki:
Filip Meres II miejsce 100 m styl dowolny,
Filip Meres I miejsce 50 m styl klasyczny,
Marta Misiaszek II miejsce 50 m styl klasyczny,
Anna Woś II miejsce 100 m styl dowolny,
Mateusz Niewiadomski II miejsce 50 m styl dowolny,
Sztafeta ZSiPO Wos Anna, Misiaszek Marta,Chuchliñska Karolina II miejsce-4x50 m styl dowolny.

Wielodyscyplinarny obóz naukowy w Serocku

W czasie długiego weekendu majowego Andrzej Strzałkowski (II a/d) był na wielodyscyplinarnym obozie naukowym w Serocku n. Narwią.  Kilkudniowe spotkanie zorganizowane zostało przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, a uczestniczyło w nim  ponad 120 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski, do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci.
W programie były różne formy zajęć: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Były też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).

Andrzej przygotował z obozu sprawozdanie, którego fragmenty przedstawiamy:

Pożegnanie maturzystów

W roku szkolnym 2012/2013 mury Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Emila Godlewskiego w Nysie opuściło 291 absolwentów: 174 z II Liceum Ogólnokształcącego, 98 z Technikum nr 2 oraz 19 z Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Łącznie – 13 oddziałów.
W piątek, 26 kwietnia 2012r w auli szkolnej odbyła się uroczystość pożegnania maturzystów. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice absolwentów, wychowawcy klas, nauczyciele oraz przedstawiciele grona pedagogicznego z Zespołu Szkół w Biechowie. Były dyplomy, podziękowania, kwiaty. Było podniośle i wzruszająco, ale była też szczypta humoru i życzenia od młodszych kolegów.
Drodzy absolwenci! Przyjmijcie na pożegnanie słowa Rabindranatha Tagore:
„Spałem i śniło mi się, że życie jest radością. Obudziłem się i stwierdziłem, że życie jest służbą. Podjąłem działanie i zrozumiałem, że służba jest radością”.
Życzymy Wam pięknych snów. Miejcie marzenia odważne, sięgajcie wysoko. Nie bójcie się przebudzeń – odnaleźć radość z tego, co Tagore nazywa służbą – najbliższym, przyjaciołom, społeczeństwu – to właśnie może być szczęście. Życzymy Wam tego!
Powodzenia na maturze! Powodzenia w życiu!
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Konkurs Wiedzy o Parlamentaryzmie Polskim

W czwartek gościliśmy posła RP pana Rajmunda Millera, którego Biuro Poselskie zorganizowało Konkurs Wiedzy o Parlamentaryzmie Polskim.
Naszą szkołę reprezentowali:
Andrzej Strzałkowski – II a/dz
Seweryn Malazdrewicz – II a/dz
Krzysztof Sarkowicz – II a/dz
Karolina Dutka – III h
Karolina Dobrzańska – III h
Michalina Bołdak – III dz
Wojciech Tasarek – I bch
Pan poseł pogratulował uczestnikom konkursu wiedzy oraz nagrodził tych, którzy uzyskali najwięcej punktów. Andrzej Strzałkowski, Wojciech Tasarek, Karolina Dutka oraz Michalina Bołdak w nagrodę pojadą na wycieczkę do Warszawy i zwiedzą Parlament.
Zwycięzcom gratulujemy!!!

Koszykówka - zawody w Prudniku.

Nasza reprezentacja koszykówki wybierając się na 1/2 Finału Wojewódzkiego do Prudnika  wiedziała, ze o awans do finału będzie bardzo trudno.W turnieju wzięły udział reprezentacje ZSR Prudnik, ZSO Kluczbork ZSZ Olesno. Już dwa pierwsze mecze pokazały, że gramy z drużynami, które w swoich szeregach mają mocnych zawodników ligowych. Porażki 44:18 z Prudnikiem i 19:31 z Olesnem przekreśliły szanse na awans. Na osłodę pozostało zwycięstwo z ZSO Kluczbork 43:16, ale chłopcom należą się gratulacje za sam awans do 1/2 Finału wojewódzkiego. Drużyna grała w składzie: Sylwester Didyłowski, Mateusz Woźniak, Robert Rauch , Mateusz Wojciechowski, Szymon Błauciak, Kamil Grabowski, Mateusz Obrzud, Mateusz Starzyński, Marcel Poluchowski, Maciej Pawełczyk, Krzysztof Knop, Damian Stefański, Radek Stanisławski, opiekun drużyny - Grzegorz Błauciak. 

Szachy - Finał Wojewódzki

Nasza drużyna szachowa, która niespodziewanie awansowała do wielkiego Finału Wojewódzkiego wyjechała do Prudnika, aby zbierac doświadczenie.W gronie najsilniejszych drużyn w województwie zajęliśmy 8 miejsce, udało nam się zremisowac tylko jeden mecz z drużuną z LO Kędzierzyna Koźle.Całe zawody i mstrzostwo województwa zdobyła druzyna z Opola, o wysokim poziomie zawodów swiadczy fakt, że Prudnik gospodarz turnieju i mocny ośrodek szachowy zajął dopiero 5 miejsce.Drużyna ZSiPO wystąpiła w składzie: Patrycja Lewandowska, Mariusz Olszowski, Wojciech Bigos, Paweł Pawlik, opiekun - Radosław Bejczuk.

Piłka nożna dziewcząt - Mistrzostwa Powiatu.

Po wygraniu Mistrzostw Miasta i Gminy Nysa, gdzie nasz reprezentantki w dobrym stylu uzyskały 2 remisy i wyraźnie pokonały 2:0 I LO Carolinum, mieliśmy także nadzieję na dobry występ w Mistrzostwach Powiatu. Niestety podopieczne Romana Siweckiego po zwycięstwie nad dziewczynami z I LO Prudnik 2:0, nie sprostały drużynie z Grodkowa. Mimo prowadzenia 1:0, indywidualne błędy poszczególnych zawodniczek zadecydowały, że awans do 1/2 Finału Wojewódzkiego uzyskały Grodkowianki, ostatecznie pokonując ZSiPO 3:1.
Skład drużyny: WŁODAREK IZABELLA, ĆWIKLIŃSKA KARINA, PIOTERKIEWICZ IZABELA, TROMPETA PATRYCJA ,WISTUBA WERONIKA, GRZYWACZ KINGA, KOŁKOWSKA KATARZYNA, TREPNER JESIKA, SIEGEL MARTYNA, GRINBERG NATALIA, opiekun Roman Siwecki.

Warsztaty historyczno-teatralne

<![endif]-->Dnia 16.04.2013r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach historyczno-teatralnych w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Warsztat rozpoczęła część historyczna, podczas której uczestnicy poznali historię Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz przebywających w obozach Lamsdorf jeńców różnych narodowości. Czytając wspomnienia tych ostatnich dowiedzieli się, jakie emocje towarzyszyły izolowanym żołnierzom. Zdobyte informacje wykorzystali podczas części teatralnej, przeprowadzonej przez panią Małgorzatę Szczerbowską - aktorkę, trenera i wykładowcę. Motywem przewodnim były listy, jakie docierały do jeńców oraz te, które oni sami wysyłali do swoich bliskich. Młodzież poznała różne techniki aktorskie, dzięki którym mogła wyrazić swoje przeżycia i refleksje towarzyszące zwiedzaniu muzeum i bezpośredniemu kontraktowi z oryginalnymi pamiątkami.

Eliminacje okręgowe XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

19 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyły się Eliminacje Okręgowe XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umijetności Rolniczych. Naszą szkołę reprezentowali :
-w bloku Produkcja Roślinna: Mateusz Bednarczyk i Bartosz Michalski
-w bloku Produkcja Zwierzęca- Monika Zięba
-w bloku Żywienie Człowieka – Magda Boczar i Marta Łysik
-w bloku Architektura Zieleni - Patryk Heidner.
Absolutny sukces odniósł Bartosz Michalski- zajął pierwsze miejsce, pokonując ponad dwudziestu rywali.

Sukcesem są również piąte miejsca Moniki Zięby i Mateusza Bednarczyka. Pozostali uczestnicy eliminacji godnie reprezentowali szkołę , zmagając się z najlepszymi uczniami z dwóch województw.
Elżbieta Bień

Język niemiecki w małej formie teatralnej.

Konkurs pod taką nazwą odbył się 17. kwietnia w Brzegu, zorganizowany przez brzeski oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.
 W kategorii szkół ponadgimnazjalnych miejsca I i III zajął Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie zajęło także I miejsce. Nasi zwycięzcy to uczniowie klasy II a/dz, którzy przedstawili bajkę w/g braci Grimm "Czerwony Kapturek" urozmaiconą nowoczesną muzyką. Skład tej grupy to Alicja Woźniak Patrycja Rybotycka, Daria Błaszczyk, Daria Feder, Damian Cieleń, Seweryn Malazdrewicz i Agnieszka Harhura.
Miejsce III otrzymała prezentacja "Mały pan Zastrow", w której wzięli udział: Patrycja Rybotycka, Alicja Woźniak i Łukasz Szczepański z kl. III mi.
Jury podkreśliło wysoki poziom językowy naszych uczniów oraz wspaniałe zdolności aktorskie, z czego dumna jest nauczycielka, która przygotowała obydwie prezentacje.
Gratulacje dla wszystkich naszych uczestników.
J. Jary

Koncertowy zawrót głowy


W szkolnej auli, w piątek 19. kwietnia uczniowie naszej szkoły wysłuchali koncertu duetu smyczkowego. Wystąpili: Krzysztof Orzechowski - wiolonczela i Wojciech Marcinowski - skrzypce, altówka. Koncert okraszony był komentarzami wzbogacającymi wiedzę o muzyce.

Zaproszenie na koncert

Obchody 73. rocznicy zbrodni katyńskiej

W związku z kolejną, zbliżającą się 73 rocznicą zbrodni katyńskiej, 12 kwietnia 2013 roku, przy odsłoniętym dwa lata wcześniej Obelisku Ofiar Katynia znajdującym się w parku przy ulicy Rodziewiczówny, zebrała się młodzież ZSiPO w Nysie z klasy I m oraz I t wraz z Zastępcą Dyrektora Panią Lucyną Bagrowską oraz nauczycielkami: Katarzyną Pierzchałą i Renatą Sroką.
Nauczycielka historii Renata Sroka przypomniała jak krwawymi zgłoskami na kartach historii zapisała się zbrodnia z Katynia, dokonana przez sowieckie NKWD na oficerach polskich wiosną 1940 roku. Tak, jak symbolem zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów na narodzie polskim pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni sowieckich pozostaje Katyń.
Pod obeliskiem-odbył się apel poległych. Młodzież złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze.