Wielodyscyplinarny obóz naukowy w Serocku

W czasie długiego weekendu majowego Andrzej Strzałkowski (II a/d) był na wielodyscyplinarnym obozie naukowym w Serocku n. Narwią.  Kilkudniowe spotkanie zorganizowane zostało przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, a uczestniczyło w nim  ponad 120 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski, do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci.
W programie były różne formy zajęć: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Były też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).

Andrzej przygotował z obozu sprawozdanie, którego fragmenty przedstawiamy:
Wykład prowadzony przez prof. Przemysława Urbańczyka był jednym z najciekawszych, jeżeli nie najciekawszym z całego obozu. Przedstawił on śmiałą hipotezę o tym, że założyciel państwa polskiego Mieszko I, mógł w rzeczywistości nie pochodzić z ziem polskich. Najlepsze było jednak to, że profesor wysunął bardzo dobre i przekonujące argumenty na rzecz tego poglądu. Wykład wielkiego uczonego był  ogromnym przeżyciem, tym bardziej, że nastąpił przed wydaniem książki. Wieczorne spotkanie natomiast odbywało się z prof. Krzysztofem Zanussim.
We wtorek zdecydowałem nie iść na wykład humanistyczny, tylko ścisły, a mianowicie na „Krótką historię Wszechświata”, prowadzoną przez prof. Agnieszkę Pollo. Zrobiłem to ponieważ zajmuję się również geografią, a temat okazał się niezwykle fascynujący.
W czwartek odbył się kolejny wykład, który należał moim zdaniem do najlepszych, a był o współczesnych zmianach klimatu. Prowadzony był przez Bożenę Kicińską, a po jego zakończeniu toczyła się ożywiona dyskusja, ponieważ temat klimatu jest niejednoznaczny i dosyć otwarty. W ten sam dzień odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Wróblem pt. „Co widzi mózg?”, który również zaliczam do wybitnie ciekawych. Profesor przedstawił całą mechanikę widzenia, wytłumaczył pewne zjawiska związane z widzeniem, a konkretnie złudzeniami optycznymi oraz przedstawił wyniki badań, obrazujące jak nasz mózg reaguje jeszcze przed momentem, kiedy sobie uświadomimy swoją wolę.
Obóz był niepowtarzalną szansą na poznanie osobistości polskiej nauki, z którymi przeważnie spotykamy się tylko poprzez czytanie ich książek.  Bardzo ciekawym przeżyciem dla mnie było wygłoszenie odczytu, w czym znacząco pomógł mi Artur Malantowicz, za co mu serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz